5. Siyasal Psikoloji Konferansı

Eskişehir Okulu tarafından tarihinde yayınlandı

5. Siyasal Psikoloji Konferansı “Karizma ve Lider Kültü” temasıyla 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde Eskişehir’de yapıldı.

21. yüzyıl, dünyanın merkez veya çevre ülkelerinde yaşayan geniş kitlelerin, çaresizlik içinde “sığınacak” bir yer veya birilerini aradığı korku dolu bir yüzyıl olarak anılabilir ileride. 

Geniş halk kitleleri için gittikçe daha güvensiz hale gelen dünyada, sığınılacak bir “kurtarıcı” arayışının, “kurtuluş” veya “yeniden doğuş” vaat eden “karizmatik” liderleri, “tek adam”ları çağırmaması olanaksız. 

Geçen yüzyılda insanlığı kasıp kavurmuş otoriteryanizm ve lider kültü karabasanı, yenilenmiş yüzüyle yine dünyanın üzerinde dolaşıyor. Bu nedenle, bazılarına göre “seçilmiş diktatörler” çağında yaşıyoruz. “Başka bir dünya” nın mümkün olduğuna inananların sesleri ise, henüz ne yazık ki “karizmayı çizecek”, çağın kaderini değiştirecek kadar güçlü değil.  

5. Siyasal Psikoloji Konferansı’nda yukarıda tanımlanan “dünya hali”ni ve onun semptomu olarak “karizma” ve “lider kültü”nü tartıştık.

Konferans bildirileri daha sonra düzenlenerek, Hacı Çevik ve Hatice Yeşildal’ın editörlüğüyle Nika Yayınevinden “Karizma ve Lider Kültü” adıyla yayınlandı.

Kitap ile ilgili ayrıntılı bilgi için kitap kapağı resmine tıklayın.

Konferansla ilgili daha fazla bilgi için Kongre Web Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konferans programını buradan görüntüleyebilirsiniz.